ŠKOLNÍ PORADENSKÉ PRACOVIŠTĚ při Střední škole hotelnictví a služeb a VOŠ Opava
Od 1. února 2016 působí na Střední škole hotelnictví a služeb a VOŠ Opava školní poradenské pracoviště (ŠPP).
Školní poradenské pracoviště poskytuje bezplatné poradenské a konzultační služby studentům, jejich zákonným zástupcům a pedagogům. Snaží se jim pomáhat při zvládání a řešení výchovných, vztahových a výukových potíží.
Tým ŠPP pro školní rok 2019/2020 je tvořen dvěma výchovnými poradkyněmi (maturitní obory, učební obory), dvěma školními metodičkami prevence a školním psychologem. Všichni členové poradenského týmu vycházejí při své práci ze znalosti prostředí a atmosféry školy.
ŠPP úzce spolupracuje s vedením školy, s pedagogy a dalšími školskými poradenskými zařízeními (PPP, SPC, SVP) a s organizacemi, které jsou akreditovány MŠMT.
Nabídka činnosti školního psychologa
Hlavní náplní práce školní psycholožky Mgr. et Mgr. Anny Rotreklové je především péče o studenty, která má formu individuálních konzultací se zaměřením na výchovné, výukové, vztahové a osobnostní problémy. Konzultace probíhají na žádost žáka, případně na podnět výchovné poradkyně Mgr. Michaely Kryšpínové pro maturitní obory na Tyršově 34 a Mgr. Pavly Raabové pro učební obory na Husově 6 nebo třídního učitele daného žáka. Osobní setkání s žákem je opakovaně realizováno za předpokladu, že zákonný zástupce nezletilého žáka/zletilý žák s touto formou péče souhlasí.
Dle aktuálních potřeb školy se školní psycholožka věnuje také práci s třídními kolektivy, která může být zaměřena například na podporu komunikace, atmosféry spolupráce a zdravých vztahů ve třídě. Ve spolupráci s výchovnou poradkyní se školní psycholožka věnuje také péči o integrované žáky, žáky se specifickými poruchami učení a chování. Dále nabízí možnost kariérního poradenství při výběru vysoké školy. Veškerá činnost školní psycholožky je důvěrná a podléhá Etickému kodexu práce školních psychologů, s veškerými osobními údaji je nakládáno v souladu se zákonem O ochraně osobních údajů (zákon č. 101/2000 Sb.), v platném znění. Poradenské služby školní psycholožky jsou pro žáky školy, jejich rodiče a pedagogy bezplatné, jsou financovány z rozvojového programu MŠMT na podporu školních psychologů.
V případě zájmu může školní psycholog poskytovat své služby i v online prostředí. Domluva na této formě konzultace je možná telefonicky nebo e-mailem. Samotná konzultace pak může proběhnout přes e-mail, voláním na Skypu či podobných platformách nebo přes chat.
Školní psycholog Anna Rotreklová
tel. kontakt: 731 683 888, e-mail: anna.psycholog@seznam.cz
Kdy se můžete obrátit na psychologa?
Žáci
- Máte-li osobní, rodinné nebo jiné vztahové problémy.
- Objevují se potíže při učení.
- Nevíte si rady s domácí přípravou na vyučování a nevíte, jakým způsobem se učit.
- Když přes intenzivní domácí přípravu nedosahuje očekávaných studijních výsledků.
- Necítíte-li se dobře ve vaší třídě, trápí vás vztahy se spolužáky.
- Když jste nejistí, trpíte trémou, máte nepřiměřený strach apod.
- Když máte konflikt s některým z učitelů.
- Pokud se ocitnete v psychicky mimořádně náročné situaci.
- Máte-li osobní, rodinné nebo jiné vztahové problémy.
- Potřebujete se dozvědět něco sami o sobě nebo si potřebujete popovídat s někým nezávislým, nezaujatým.
- Potřebujete poradit s výběrem dalšího studia.
Rodiče a zákonní zástupci
- Když u vašeho dítěte došlo k výraznému zhoršení prospěchu.
- Když u vašeho dítěte došlo k náhlé změně chování, prožívání.
- Když potřebujete poradit s domácí přípravou vašeho dítěte na vyučování a s výběrem optimálního učebního stylu.
- Když potřebujete poradit při řešení výchovných nebo osobnostních problémů vašeho dítěte.
- Když potřebujete poradit s výběrem dalšího studia vašeho dítěte z hlediska rozumových předpokladů, z hlediska specifické poruchy učení apod.
Pedagogové
- Když potřebujete poradit s výběrem optimálních metod práce, hodnocení a klasifikace z hlediska aktuálního stavu specifické poruchy učení.
- Když potřebujete poradit při řešení vztahových potíží ve třídě.
- Když potřebujete zjistit aktuální klima třídy a realizovat následná opatření při práci se třídou.
Náplň práce výchovného poradce
Úzce spolupracuje se školní psycholožkou, metodikem prevence, vedením školy a hlavně s třídními učiteli. Zaměřuje se kromě jiného na vyhledávání žáků s různými typy problémů, navrhuje následnou péči a také ji zprostředkovává. Nemalou péči věnuje kariérovému poradenství – pomáhá s výběrem vysoké školy u nás i v zahraničí. Obě výchovné poradkyně mají také své konzultační hodiny.
Náplň práce školního metodika prevence
Působí především v oblasti prevence společensky nežádoucích jevů, zajišťuje intervence v krizových situacích, podílí se na zlepšení klimatu ve třídách, organizuje adaptační kurzy pro studenty 1. ročníků.
Koncepce ŠPP vychází ze standardních činností dle vyhlášky č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění vyhlášky č. 116/2011 Sb. a vyhlášky 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se specifickými vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných, ve znění vyhlášky č. 147/2011 Sb.